- Indiviidi ja meeskonnatöö psühholoogia. Miks käituvad inimesed meeskonnas olles teisiti kui üksi olles? Kuidas mõtted ja tunded meid mõjutavad? Mida muudatused meiega teevad?
- Kuidas meeskonnavaimu suurendada ja muudatustega toime tulla. Mis tekitab töösituatsioonis pingeid ja vastupanu? Kuidas neid leevendada? Mida saad sekretärina teha, et meeskonnavaimu tõsta?
- Kollektiivi mitmekesisuse mitu palet. Kuidas arvestada inimeste erinevustega? Kuidas töötajaid kaasata ja miks see hea on?
- Sekretäri roll organisatsioonikultuuri kujundamisel. Millised on kultuuri nähtavad aspektid ja millele need viitavad? Kas kultuuri saab muuta?
- Organisatsiooni põhiväärtuste kokkuleppimine ja mis saab edasi. Millega arvestada põhiväärtuste sõnastamisel? Kuidas teha nii, et väärtused ei jääks vaid paberile?
- Kuidas ületada barjääre meeskondade vahel. Kuidas hea meeskonnatöö võib olla organisatsiooni jaoks halb? Kuidas suurendada koostööd organisatsioonis tervikuna?
2. koolituspäev
- Sekretäri roll personalitöö korraldamisel. Mida teha, kui personalijuhti ei ole? Milleta saab ja milleta mitte? Kuidas personalitöö olulisemad tahud käima lükata?
- Töötajate rahulolu ja motivatsiooni peamised mõjutajad. Vaatame, millest töötajate rahulolu ja motivatsiooni sõltub ning arutame võimalike lahenduste üle sekretäri vaatevinklist.
- Kriitilised kompetentsid personalitöö korraldamiseks. Mis aitab mind sekretärina olla personalitöös hea? Mida pean teadma, oskama ja mõistma, et toetada nii meeskonna komplekteerimist, töötajate hindamist ja arendamist kui motiveerimist.
- Oskuste treening. Õpime ja harjutame kompetentse, mis toetavad intervjueerimist, koolitusvajaduse selgitamist, arenguvestluste läbiviimist ning raskemaid kõnelusi.
- Mentorlus ja coaching. Räägime uute töötajate sisseelamise soodustamisest ja töötajate edasise arengu toetamisest. Vaatame, mida hõlmab mentorlus, mida coaching ja kuidas leida enda ettevõttele sobiv lahendus. Samuti räägime teguritest, mis uue inimese ettevõttesse jäämist mõjutavad.
- Kust alustada ja mida ütlevad uuringud? Vaatame, mida teised teevad ja mida teadusuuringud tänases ja homses personalitöös soovitavad.
3. koolituspäev
- Kuidas sisekommunikatsioon meid aitab. Kuidas info liikumine mõjutab eesmärkide saavutamist ja motivatsiooni? Kelle töö on infot vahetada? Miks info ei liigu?
- Kuidas suurendada töötajate rahulolu sisekommunikatsiooniga. Kes ja kus on info vastuvõtja? Mida töötajatel on vaja teada ja mida nad veel teada tahavad?
- Milliseid tänapäevaseid infokanaleid kasutada. Kas valmistuda e-kirjade ajastu lõpuks? Kas ja kuidas kasutada sotsiaalmeediat ja ekraane töö juures?
- Kuidas koostada teateid nii, et need toimiksid. Millist keelt kasutada? Kui tihti kirjutada? Kas üldse kirjutada või teha video?
- Kasulik koosolek – kõrvalruumis või virtuaalselt. Millega arvestada virtuaalsete kohtumiste puhul? Kuidas koosoleku korraldajat ja osalejaid toetada?
- Pilt ütleb rohkem kui sõnad. Kuidas pildikeelt kasutada? Mis on visualiseerimine, ehk kuidas joonistada, kui joonistada ei oska?
4. koolituspäev
- Kuidas mul läheb? Mina ja minu rollid tööl, kodus ja sõprade seltsis. Alustame päeva eneseanalüüsiga, mis avab ukse osaleja tänasesse sisemaailma. Vaatame, kus me parasjagu oma elus asume ning millised on tänased väljakutsed.
- Tasakaal ja väljakutsed töös. Heidame pilgu oma tööellu ja vaatame, kuidas meil sellel rindel läheb.
- Mis toimub meie peades? Vaatame, mis meiega rõõmustades või kurvastades toimub ja miks? Samuti arutame peamiseid mõttelõkse ning nendega toimetulekut.
- Pinged ja kehtestamine. Kuidas end pingelistes olukordades säästa ja vajadusel “ei” öelda. Räägime nii pingete juhtimisest kui kehtestamise olulisusest ja tähtsusest. Õpime enda piire paika panema ja energiat säästma. Samuti vaatame, kuidas keeruliste kolleegidega nutikalt toime tulla.
- Oma aja ja otsuste peremeheks olemine. Kuidas jaguneb vastutus erinevat tüüpi otsuste puhul? Mida teha, et enda rolli paika panna ja ise maksimaalselt oma aja ja tegemiste peremees olla?
- Mina ja minu kasvamine oma ametis. See on tähtis teema. Seame üheskoos sihte selleks, et jõuaksid oma tööalastele eesmärkidele lähemale.