Rahamure põhjustab füüsilist valu
Inimesed, kes tunnevad end rahaliselt ebakindlalt, kogevad rohkem füüsilist valu. Sellisele tulemusele jõudsid Virginia ja Columbia ülikoolide teadlased.
Mainekas teadusajakirjas Psychological Science avaldatud uuringutulemuste kohaselt põhjustab rahaline ebakindlus kehalist valu, vähendab valutaluvust ja soodustab valuvaigistite ületarbimist.
Psühholoogiateadlased osutavad lihtsale põhjusele: rahaline ebakindlus on psüühikale märk sellest, et elu ei ole kontrolli all. Oma elu üle peremees olemine on aga üks peamisi meelerahu eeldusi. Vastupidine kütab hirmu ja ärevust, mille neuroloogilised mehhanismid ühtivad paljuski valuga.
34 000 inimese seas läbiviidud uuringust selgus, et töötud tarbivad 20% enam valuvaigisteid kui stabiilse sissetulekuga inimesed. Samuti tuli välja, et perioodil, mil inimestel on rahaliselt keerulisem, kogevad nad tunduvalt enam valu kui muidu – seda sõltumata vanusest, ametipositsioonist, meeleolust või teistest asjaoludest. Ka valutaluvuse katsed kinnitasid, et kui inimeste majanduslik seis muutub ebakindlamaks, alaneb nende valulävi.
Niisiis võib hingevalu raha pärast avalduda reaalsete füüsiliste kannatustena, mis enesestki mõistetavalt koormavad tervist ja alandavad produktiivsust. Hea uudis on aga see, et habrast kontrollitunnet, mis kogu painet suuresti põhjustab, on võimalik mitmel moel turgutada.
Siinkohal mõned nõuanded edukamaks ja valuvabamaks eluks:
- Vali ise, millele oma tähelepanu suunad – kas negatiivsetele momentidele või positiivsetele pisiasjadele
- Mõtesta sündmusi enesele kasulikus suunas
- Loo ja hoia häid suhteid nii tööl kui eraelus
- Liiguta end piisavalt ja söö hästi
- Tarbi mõistlikult
Artikli pani kokku Eva-Maria Kangro.
Loe lisaks: psychologicalscience.org ja fortune.com.
Sarnasel teemal veel:
Rahast ja õnnest: Eva-Maria Kangro arvamuslugu Äripäevas – Loe lähemalt
Mis toimub investori peas – Loe lähemalt
Kui Sul on mõni küsimus või idee, millest võiksime laiemalt rääkida meie blogis, siis anna sellest märku!